Při rekonstrukci D1 se bude šetřit. Ohrozí to bezpečnost?

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nechá v rámci první etapy rekonstrukce dálnice D1 osadit nejvytíženější dopravní tepnu v České republice méně bezpečnými středovými svodidly, než které doporučují odborníci.

Typ svodidel, které chce Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) použít, nedokáží zadržet těžší automobily jako autobusy a kamiony, aby se nemohla dostat do protisměru. Svodidlo by se mělo po nárazu vozidla prohnout a vůz zadržet.

Instalace kvalitních svodidel, která se označují H1, H2, H3 a H4, jsou schopná zadržet i kamión o hmotnosti 38 tun. Naproti tomu běžná svodidla s označením N1 a N2 zadrží pouze osobní vozidlo.

Mluvčí ŘSD Nina Ledvinová v rozhovoru pro Novinky.cz uvedla: „Revize předpisů ještě nebyla schválena a vzhledem k probíhajícímu výběrovému řízení na I. etapu nelze zatím změnu úrovně na H3 zapracovat i do projektu I. etapy.“
V praxi by to znamenalo, že na různých úsecích dálnice budou použité různé bezpečnostní prvky a bezpečnost v jednotlivých úsecích dálnice tak bude rozdílná.

První etapa rekonstrukce bude zahrnovat opravu úseků dálnice D1 Šternov–Psáře, Loket–Hořice, Větrný Jeníkov–Jihlava a Lhotka–Velká Bíteš. Celkem půjde asi o třicet kilometrů dálnice.