Dálniční známky pro rok 2014

Od 1. prosince 2013 začínají platit celoroční dálniční známky pro rok 2014. Cena dálniční známky pro rok 2014 zůstala stejná jako v roce předcházejícím, tedy 1 500 Kč. Letošní barva ročního kuponu je modro-oranžová.

V roce 1995, kdy byly dálniční polatky v České republice zavedeny, stál dálniční kupón 400 Kč. Za necelých 15 let se tedy cena za jízdu na našich dálnicích takřka zčtyřnásobila. Odpověď na otázku, zda se ve stejném poměru zlepšila i kvalita a hustota naší dálniční sítě, je na každém z nás.

K dispozici jsou také krátkodobé známky, jejichž ceny se také nemění. Za měsíční dálniční známu zaplatíte 440 Kč a 310 Kč za desetidenní kupon.

Dálniční známkylze koupit na obvyklých místech, tedy na pobočkách České pošty a také na většině čerpacích stanic. Prodejních míst je celkem asi sedm tisíc.

Pokud policie přistihne řidiče na dálnici bez platné dálniční známky, hrozí mu na místě bloková pokuta až 5 tisíc Kč a ve správním řízení dokonce až 100 000 Kč. Pokuta hrozí i za to, když na skle necháme starou známku. Původní známku je třeba odstranit neprodleně potom, kdy skončí její platnost.