Dálnice na Jadran kolabují pod náporem dovolenkářů

Chorvatsko patří k nejvyhledávanějším letním cílům českých dovolenkářů. A nejen jich. Na Jadran míří i statisíce Němců, Rakušanů, Poláků a příslušníků dalších národností. Celá řada z nich autem. První srpnový víkend by měl být nejhorším na dálnicích vedoucích na Jadran.

Zácpy se tvoří již na kritických místech na nejvytíženějších dopravních spojkách v Rakousku a ve Slovinsku. Řidiči se musí připravit na to, že v kolnách mohou strávit i několik hodin. V některých místech se mohou tvořit fronty delší než 10 kilometrů.

Konkrétně v Rakousku patří k problematickým úsekům dálnice SalzburgVillach. Na stání v kolonách je třeba se připravit především před severními tunely a u Katschbergu.

K dopravním komplikacím pak dochází také v místech, kde dochází k opravám a v místech dopravních nehod. Je proto doporučeno sledovat dopravní zpravodajství a na aktuální situaci případně flexibilně reagovat.

Ve Slovinsku patří ke kritickým místům dálnice u Mariboru, Ptuj a hraniční přechod Macelj (podívejte se na situaci na jednotlivých místech dálnice včetně přejezdu Macelj na webkamerách). V Chorvatsku počítejte s komplikacemi především v okolí Záhřebu. Kolona vozů se táhne také až k rozdělení dálnic vedoucích k Istrii a dále na jih.

Řidiči by se na případné stání v kolonách měli předem připravit. Je potřeba mít především dostatek vody na pití a alespoň základní občerstvení. Při spuštěné klimatizaci se spotřeba vozů zvyšuje až o 10 procent. Samozřejmostí by proto měl být dostatek benzínu či nafty v nádrži. V zahraničí nebývá na mnoha místech hustota čerpacích stanic taková, na jakou jsme zvyklí z tuzemska.

Především pokud cestujete s dětmi, vyplatí se mít pro ně připravený nějaký program, kterým bude možné je při delším stání v autě zabavit.