Chorvatsko plánuje změny ve vybírání poplatků za dálnice

Špatná i dobrá zpráva pro všechny, kteří autem jezdí do Chorvatska a využívají přitom chorvatskou dálniční síť. Chorvati plánují změnit stávající systém výběru mýta za klasické dálniční známky, obdobně jako je známe například z českých dálnic.

Především v letní sezoně, kdy na Jadran míří davy turistů z celé Evropy, se právě u mýtných bran tvoří dlouhé kolony, které brzdí provoz. Zavedení dálničních známek by tomu mohlo zabránit, dalším bonusem by mělo být snížení nákladů na celý systém. Provoz mýtnic a platy výběrčích nyní údajně spolknou až třetinu z celé vybrané částky.

Pro turisty mířící autem na Jadran by to ale také znamenalo zdražení. Poplatky na chorvatských dálnicích již nyní nejsou zrovna nízké, přitom Chorvatsko na mýtném získává téměř o polovinu nižší sumu ne sousední Slovinsko, které přitom má mnohem kratší dálniční síť.

Sedmidenní dálniční známka by měla stát 30 Euro. Ta ovšem většině turistů stačit nebude, protože většina lidí k moři jezdí na 10 – 14 dnů. Ti by ssi tedy museli koupit buď dvě týdenní známky, nebo jednu měsíční.