Zaznamenali jste velké přeznačení silnic na sklonku loňského roku?

Pro někoho nic nového pod sluncem, pro jiného překvapení. V České republice začala v prosinci 2015 velká výměna dopravního značení. Akce, která stála několik milionů korun, souvisela se změnou rychlostních silnic a jejich transformací na dálnice. Formálně tak přibylo 450 kilometrů dálnic. Řidiči, kteří pravidelně jezdí na Pražském okruhu, jistě zaznamenali nové označení D0.

Změna dopravního značení je důsledkem vyhlášky, která nabyla platnosti 1. ledna 2016. Svislé dopravní značení pro dálnice již není na modrém, ale na zeleném pozadí. Modrou získaly silnice I. třídy, na kterých se zvýšila povolená rychlost na 110 km/hod. Zároveň došlo k přečíslování některých komunikací, viz zmíněný Pražský okruh, jehož původní označení bylo R1. Dálnice jsou na značkách označeny číslem v rámečku s červeným pozadím.

dalnicni-znamky.eu_azznacky_cz_01

Dopravní značení je nyní podstatně jednodušší. Zmizela „erka“, malý symbol auta pro rychlostní silnici a došlo pouze k začervenění čísla rychlostní silnice, aby řidiči poznali, že jde o dálnici. Změn doznaly také některé směrové ukazatele. Například rozcestník, který dříve ukazoval rychlostní silnici na Prahu, Nymburk nebo Liberec nahradila zelená značka se symbolem dálnice.

V souvislosti s akcí uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), že změna dopravního značení probíhala podle propracovaného akčního plánu. Přesný počet dopravních bylo těžké počítat – bylo jich cca 480 – ale celkově nové značení vyšlo na miliony korun. V prosinci loňského roku došlo ke změně značení u rychlostních silnic s max. povolenou rychlostí 130 km/hod. Značení rychlostních silnic s max. povolenou rychlostí 130 km/hod bylo měněno až od ledna tohoto roku.

dalnicni-znamky.eu_azznacky_cz_02

Výměna dopravního značení zároveň přinesla i zbrusu nové značky, které varují před výskytem některých zvířat, značky emisních zón, obchvatů měst, piktogramy vozítek segway a další. Vodorovné dopravní značení žádných významných změn nedoznalo.