Mýtné na dálnicích v Německu

Neodvratné se podle všeho blíží. Na německých dálnicích nejspíše opravdu brzy začne platit mýtné pro osobní auta. Německá vláda totiž schválila kontroverzní návrh proti kterému měla výhrady řada zemí včetně Česka. Podle předpokladů by mýtné nemělo narazit ani při projednávání v německém parlamentu.

Zákon o mýtném v Německu již existuje, ale kvůli výhradám Evropské komise zatím nevstoupil v platnost. Původní návrh zákona předpokládal, že se německým řidičům o částku mýtného sníží daň z motorových vozidel, čímž by se placení domácí řidiči v podstatě vyhnuli. To by ovšem podle Evropské komise diskriminovalo šoféry z dalších zemí EU.

Němci proto návrh zákona přepracovali a s novým zněním, kde se zohledňuje dopad provozu daného vozidla na životní prostředí, již Evropská komise souhlasila. Některí další země přesto návrh stále považuje za diskriminační, protože v konečném důsledku se němečtí řidiči placení mýtného na německých dálnicích vyhnou, nebo na něm dokonce vydělají (úleva pro vozy e nízkými emisemi může být vyšší, než kolik by zaplatili na mýtném). Mýtné tak v konečném důsledku budou platit cizinci včetně občanů České republiky.

Kolik bude stát mýtné v Německu

Výše mýta se bude odvíjet od emisí toho kterého vozu. V případ desetidenního mýtného se poplatek může pohybovat ve velmi širokém rozpětí od 2,5 EUR až do 25 EUR (v přepočtu cca 70 až téměř 700 Kč). Roční mýtné pro nepříliš „ekologické“ vozy se může vyšplhat až na 130 EUR (cca 3 500 Kč). To jsou zprávy, které české řidiče dozajista nepotěší.

Mýtné by se na dálnicích v Německu mohlo začít platit od příštího roku 2018, případně od roku 2019.