Slovinsko

Dálniční známky Slovinsko 2018

Slovinsko přistoupilo ke zpoplatnění dálnic a rychlostních silnic v roce 2008 a využívá toho, že je důležitou tranzitní zemí při cestě turistů do Chorvatska.

Ceny dálničních známek (vinjet) ve Slovinsku 2018:

roční nálepka pro dvoustopá motorová vozidla do 3.500 kg (osobní automobily): 110 Eur
měsíční nálepka pro dvoustopá motorová vozidla do 3.500 kg (osobní automobily): 30 Eur
týdenní nálepka pro dvoustopá motorová vozidla do 3.500 kg (osobní automobily): 15 Eur
roční nálepka pro jednostopá motorová vozidla (motocykly): 55,00 Eur
půlroční nálepka pro jednostopá motorová vozidla (motocykly): 30 Eur
týdenní nálepka pro jednostopá motorová vozidla (motocykly): 7,50 Eur

Roční dálniční známka na konkrétní rok platí od 1. prosince předchozího roku do 31. ledna následujícího roku. Půlroční dálniční známka je platná šest měsíců ode dne zakoupení. Měsíční dálniční známka platí ode dne nákupu po dobu jednoho měsíce. Konec platnosti tedy připadá na den, který se číselně shoduje se dnem vyznačeným na známce. Pokud takový den není v kalendáři , končí platnost jeho posledním dnem. Týdenní známka platí sedm kalendářních dní od data vyznačeného na známce. Pokud na půlroční, měsíční a týdenní známce není vyznačen první den platnosti (vyštípne prodejce při prodeji), je známka neplatná.

Při jízdě bez platné dálniční známky riskujete pokutu ve výši 300 až 800 Euro. Autobusy a nákladní vozy hradí dálniční poplatky formou mýtného.

Slovinské dálniční známky můžete zakoupit u čerpacích stanic (včetně rakouských v blízkosti hranic se Slovinskem), na hraničních přechodech, na poštách i dalších místech.

Podrobné a aktuální informace provozu na dálnicích a rychlostních silnicích ve Slovinsku najdete na stránkách www.dars.si. Web je dostupný i v anglickém jazyce.